Teherhordó szerkezet - minden olyan épületszerkezet, amely az adott épület terheit hordja, azaz saját súyán kívül elviseli a rá támaszkodó, egyéb épületszerkezetek okozta terhelést, az időjárásból adódó terheket, valamint az épületben elhelyezett berendezések, bútorok, s az épületben tartózkodók által okozott terheket. A teherhordó szerkezet lehet függőleges, vízszintes, vagy térbeli. A teherhordó szerkezetek összessége alkotja az épület vázát, az építkezés során ezek a szerkezetek készülnek el legelőször.
Függőleges teherhordó ( alátámasztó) szerkezetek: Az épület külső térelhatároló falai és a belső térelválasztó falak közül azok, amelyek födémek, kiváltók terheit viselik, illetve a kitöltő falas vázszerkezetek. A legfontosabb erőtani követelmények a szilárdság, a teherbírás és az állékonyság. Az épület szerkezeteinek súlyát és a használatból adódó terhelést a függőleges teherhordó szerkezetek továbbítják a teherbíró talaj felé és vonal vagy pontszerűen adják át a terheket. -Fal - az épület függőleges térelhatároló és/vagy teherhordó szerkezete. -Oszlop - karcsú, függőleges teherhordó szerkezet kör vagy sokszög keresztmetszettel. -Pillér - karcsú, függőleges teherhordó szerkezet, leggyakrabban négyszög keresztmetszettel.
Vízszintes teherhordó (alátámasztó) szerkezetek: -Födém: Falakra vagy kiváltó gerendákra támaszkodó vízszintes vagy ferde, esetleg lépcsős vagy íves térelválasztó, teherhordó szerkezet. A födémek alkotják az épület szintjeit, önsúlyukat és a használat során fellépő hasznos terheket viselik, és átadják a függőleges tartószerkezeteknek. A födémeknek fontos szerepük van az épületek vízszintes irányú merevítésében.
-Gerenda: vízszintes vagy térbeli kiváltó szerkezet az épület nyílásainak áthidalására. Gerendákat a teherhordó falakban az ajtók és ablakok fölött használnak, illetve olyan épületekben, ahol a nagy belső tereket nem akarják teherhordó falakkal kisebbekre osztani.
Térbeli teherhordó szerkezet: -Tetőszerkezet : tetőtérrel (magas tetővel) kialakított épület tetőterét felülről határoló szerkezet, amely fedélszerkezetből és fedélhéjazatból áll. Fedélszerkezet a tetőszerkezet teherhordó része, amely hordja és rögzíti a fedélhéjazatot. Részei a szarufák (ferde tetősíkban futó fagerendák), szelemenek (a fedélszék hosszirányában futó vízszintes gerendák a talpszelemenek és taréjszelemen), fogópárok (egymással szemben álló szarufákat vízszintesen összekötő gerendák vagy pallók). Nagyméretű, bonyolultabb tetőknek egyéb szerkezeti elemei is vannak. Fedélhéjazat a tetőszerkezet csapadékzáró része (cserép, zsindely, fémlemez, pala) -Lépcsők: az épületek különböző szintjeit hidalják át, kötik össze.
Tippek, tanácsok kezdőknek és haladóknak a blogunk által megkérdezett profi ingatlanügyn&ou
Tippek, tanácsok kezdőknek és haladóknak a blogunk által megkérdezett profi ingatlanügynököktől.
Üdvözöljük a Raktárbank.hu-n, Magyarorsz&aacut
Az ipari ingatlan keresés esetében, – mint az ingatlanpiac más területein is – az ingatlan hely