az-uj-debreceni-akkugyar-csucsra-jaratja-a-fenntarthatosagot Az új debreceni akkugyár csúcsra járatja a fenntarthatóságot - Raktárbank ingatlanpiaci hírek
Kiadó Raktár Kiadó Telek Kiadó Telephely Eladó Raktár Eladó Telek Eladó Telephely
HU   |   EN

Az új debreceni akkugyár csúcsra járatja a fenntarthatóságot

Az új debreceni akkugyár csúcsra járatja a fenntarthatóságot

Az EVE Power még 2023 májusában jelentette be Debrecenben, hogy a BMW Group beszállítójaként hengeres akkumulátorcellákat gyártanak majd az elektromos autók számára. A cölöpözés idén júliusában kezdődött meg, nemrég pedig a vállalat benyújtotta kérelmét az egységes környezethasználati engedély (IPPC) megszerzése érdekében a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatalhoz.

Az EVE Power által előállított akkumulátorcellák energiasűrűsége 20 százalékkal magasabb lesz, így 30 százalékkal tudják növelni az elektromos járművek hatótávolságát és 30 százalékkal csökkenteni a töltési időt. A vállalat a technológiai szennyvíz tekintetében Debrecen legszigorúbb szennyvíz-kibocsátási szabványainak kíván megfelelni. 

Az EVE Power elkötelezett, hogy szürkevizet használ a termeléséhez szükséges víz többségének fedezésére és korszerű szennyvíz-újrahasznosító rendszert alakít ki, így a szennyvizet újra fel tudja használni a technológiai folyamatokban, például azokban a létesítményekben, amelyekben zárt rendszerben a kibocsátott gázt kezeli. Ezek az intézkedések mind azt a célt szolgálják, hogy az üzem hatékonyabbá tegye erőforrás-felhasználását.

Kiemelten fontos a hatékony vízgazdálkodás is, ezért az EVE Power körforgásos rendszert épít ki az üzemen belül a külső vízforrások használatának csökkentése érdekében. A gyár a hűtőtornyokból származó, illetve megtisztított vizet is visszavezeti a termelésbe, ezzel pedig jelentősen hatékonyabbá teszi vízgazdálkodását. 

2024 augusztusában az EVE Power szándéknyilatkozatot írt alá a Debreceni Egyetemmel és a Wuhan Egyetemmel, amely értelmében közös lítium-ion akkumulátor kutatási programok indításának lehetőségét vizsgálják meg. A partneri kapcsolat célja többek között, hogy gyakorlati tapasztalatokkal támogassák a diákok K+F projektjeit, emellett pedig egyedülálló gyakornoki lehetőséget nyújtsanak például a vegyész-, fizikus- és mérnökhallgatók számára.

Forrás: economx

Kép: economx