terv-felett-termel-a-schneider-electric-gyar-napelemrendszere Update cookies preferences
A Schneider Electric dunavecsei üzemének tetején közel 5 ezer négyzetméternyi napelemet helyeztek el, amelyek júniusban egyes napokon már 30 átlagos magyar háztartás havi fogyasztásának megfelelő áramot termeltek.
A Schneider Electric jövőformáló vállalatként kiemelt figyelmet fordított a tavaly májusban átadott, jelenleg bővítés alatt álló dunavecsei okosgyára tervezése és megvalósítása során a gyártási hatékonyságot növelő intelligens megoldásokra, valamint a fenntarthatóságra. Ennek jegyében a gyárban összesen 28.000 négyzetméternyi tetőn telepítettek napelemet, mintegy 885.000kWh éves tervezett teljesítménnyel.
A naperőmű kivitelezéséért és hosszú távú működtetésért felelős E.ON, ahol lehetséges volt, Schneider Electric alkatrészeket épített be. Az eredeti tervek szerint a napelemes rendszer a DSPS teljes villamosenergia igényének mintegy 30 százalékát fedezte volna. Azonban idén júniusban, sikerült ezt az elvárást jelentősen túlszárnyalni és az üzem teljes fogyasztásának, amiben benne van az épület működtetése és a termelés által igényelt villamos energia is 40 százalékát biztosította a Dunavecsén telepített rendszer.
A napenergia-termelés hatékonyságát jól mutatja, hogy júniusban több olyan nap is volt, amikor a rendszer termelése átlépte a 6.000 kWh-t. Ez a mennyiség 30 átlagos magyar család egy havi fogyasztásának felel meg.
Zöld megoldások
A DSPS-ben a napelemes elektromos energia termelés mellett számos egyéb, zöld megoldást is alkalmaznak. Az üzemben a hűtés-fűtésről geotermikus rendszer gondoskodik. Öntözésre és a mosdók öblítésére a telephelyen összegyűjtött esővizet használják. Azokhoz a kijáratokhoz, ahol teherforgalom van, légzsilipeket telepítettek, a kamiondokkoló állomásokat energiahatékony módon alakították ki úgy, hogy elkerüljék a hőveszteséget. A termeléshez szükséges sűrített levegőt előállított légkompresszor által kibocsájtott hulladékhőt melegvíz előállítására hasznosítják, amellyel szükség szerint a gyártócsarnok fűthető.
Az öltözőkben, mosdókban, tárgyalókban, irodákban a Schneider Electric által gyártott és forgalmazott Okos megoldások – jelenlét és mozgásérzékelők, levegő minőség szenzorok hőmérsékleti jeladó alapján szabályozzák többek között a légkezelő rendszert, a klimatizálást, és a LED világítást. Az elektromos járművek számára 30 e-autó és 25 e-bike töltőállomást is telepítettek, amelyek a napelemek által megtermelt – így megújuló energiaforrásból származó – szén-dioxid kibocsátás mentes zöld energiát egyenesen a környezetbarát közlekedés lehetőségét biztosító járművekbe továbbítják.
Díjnyertes gyár
Az elmúlt hónapokban a DSPS is több elismerést kapott, a Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíjon az Ipar kategóriában az első helyen végzett ez a fejlesztés, a Magyar Környezettudatos Építés Egyesület (HuGBC) Zéró Karbon Díj pályázatán új építés kategóriában nyert díjat, a tavalyi Green Awards powered by Green Cloud pályázaton a három legjobb projekt közé került. Emellett a CRE Awards megmérettetésen a BTS (Build-To-Suit) kategóriában döntős helyezést ért el, a Joint Venture Association pedig a Best Technology Investment of the Year díjjal ismerte el a fejlesztést.
Forrás: Iparicégek.hu
Kép: iStock